15.7.2008

J&T vstúpila do Slovana Bratislava

,,Najslávnejší slovenský futbalový klub prekonal ťažké obdobie a predošlému majiteľovi a prezidentovi klubu pánovi Černákovi patrí uznanie za to, čo pre záchranu klubu urobil. Slovan však má pred sebou ďalšiu etapu - po návrate do Corgoň ligy, vrátiť sa na jej prvé priečky a odtiaľ na európske pohárové trávniky. Pre túto fázu predošlí majitelia hľadali silnejšieho partnera, ktorý by dokázal pre ďalší rozvoj klubu zaistiť dostatočné zázemie. Preto vstúpili do rokovaní s nami,“ vysvetlil Peter Korbačka, partner skupiny J&T.

,,Po vykonaní hĺbkového auditu v klube sa však ukázala potreba nielen finančného, ale aj strategického partnera, so znalosťou špecifík Slovenského, ale i Európskeho futbalu. Uzavretím partnerstva s Ivanom Kmotríkom, ktorý vybudoval najúspešnejší futbalový klub v novodobej histórii Slovenska a tým najlepšie preukázal schopnosť rozumieť Slovenskému futbalu, získal Slovan tie najlepšie podmienky pre dosiahnutie úspechov nielen na domácej, ale aj európskej úrovni,” dodal Korbačka.

V súčasnosti má 90% akcií ŠK Slovan Bratislava pod kontrolou skupina J&T. Na základe uzavretých dohôd  však už krátkom čase v pripadne 51% akcií ŠK Slovan spoločnosti Grafobal Group. J&T bude ovládať 39% akcií s možnosťou uplatniť si opciu a získať aj zvyšných 10%, ktoré dnes vlastní SITNO Holding. Finančné podrobnosti transakcie na základe dohody zúčastnených strán nebudú zverejnené. Celý proces by mal byť uzavretý navýšením základného imania klubu, ktoré je potrebné predovšetkým kvôli jeho finančnej stabilizácii.

Výsledná akcionárska štruktúra klubu plne rešpektuje pravidlám UEFA, keďže Grafobal Group predala svoj podiel vo futbalovom klube FC Petržalka a  J&T, ktorá zároveň vlastní Spartu Praha, nemá v Slovane podiel, ktorý by jej zabezpečoval kontrolu nad klubom.   

Generálnym manažérom Slovana s podporou a dôverou nových akcionárov ostáva Dušan Titel, ktorý je zároveň plne zodpovedný za zostavenie realizačného tímu a vedenie klubu. Funkcie prezidenta a viceprezidenta klubu budú obsadené v najbližšom čase, spolu s naplnením akcionárskych zmien. 

Obe silné skupiny – J&T i Grafobal Group sú garanciu krytia rozpočtu klubu v nasledujúcej sezóne. Ten by sa mal pohybovať na úrovni 90 mil. Sk. Ďalších 50 mil. Sk sú noví majitelia pripravení investovať do posilnenia kádra, aby Slovan už v nastávajúcej sezóne mohol bojovať o najvyššie priečky v ligovej tabuľke.

,,Z dlhodobého hľadiska sa chceme sústrediť na kvalitnú prácu s mládežou. Našim cieľom je premeniť Slovan na silný európsky klub, stabilne pôsobiaci v pohárových súťažiach. A túto ambíciu nie je možné napĺňať len nákupmi hráčov. Slovan musí stavať na silne a kvalitnej juniorskej základni, ktorá musí byť hlavnou zásobárňou špičkových hráčov v Áčku, ale tiež zdrojom zdravej konkurencie medzi hráčmi,“ povedal Peter Korbačka.  

GRAFOBAL GROUP je akciová spoločnosť holdingového typu, založená v roku 1998 za účelom zastrešiť aktivity dcérskych spoločností podnikajúcich v oblasti polygrafickej výroby, vydavateľskej činnosti, distribúcie tlače, tabaku a doplnkového tovaru, reklamnej a mediálnej činnosti. Grafobal Group, a. s., spája výhody decentralizácie operatívneho riadenia so synergickými efektmi kapitálového zoskupenia a strategického riadenia holdingu ako celku. Viac na http://www.grafobalgroup.sk/

J&T je v súčasnosti jednou z najvýznamnejších a najrýchlejšie sa rozvíjajúcich skupín na území bývalého Československa s celkovou hodnotou aktív zhruba 4 mld. EUR. Hlavnými oblasťami podnikania skupiny sú privátne a investičné bankovníctvo, realitný development a energetika. Viac na http://www.jtfg.com/.

Autor: Maroš Sýkora